4TEG 2019/2020

Rok szkolny 2016/2017

Klasa I TEG

Wychowawca klasy:

Samorząd klasowy:

Wigilia klasowa

23.12.2016 obejrzeliśmy Jasełka szkolne a potem odbyła się smakowita wigilia naszej klasy.

„Design-thinking”

W dniu 30 stycznia 2017 r zespół kreatywnego myślenia „design- thinking” z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku brał udział w szkoleniu zorganizowanym w firmie I-System w Gliwicach.
Firma I- System jest firmą dostarczającą dedykowane oprogramowanie dla sklepów internetowych, sieci handlowych, producentów i dystrybutorów. Zajmuje się całościowo projektami eCommerce, włączając rozwiązania łączące sprzedaż online i offline (OmniChannel), integrację systemów ERP.
 
Zespół kreatywnego myślenia „design-thinking” w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku w składzie:
-Karolina Kicler 1 TE,
-Natalia Drozd- 1 TE,
-Ewelina Sajnus- 1 TE,
-Joanna Tomala- 1 TE,
-Rafał Stańczyk- 3 TE.
W trakcie spotkania zostali zapoznani z wyzwaniem, z którym muszą się zmierzyć do kwietnia:
„Opracuj sposób/model przekazywania informacji o i-systems (organizacji pracy, zasadach panujących w firmie, kwestiach administracyjnych, wiedzy niezbędnej w codziennej pracy) podczas procesu onboardingu”.

Konkurs e-portfolio

W I edycji konkursu, w którym mogli uczestniczyć uczniowie szkół zawodowych biorących udział w projekcie pn. „OPOLSKIE SZKOLNICTWO ZAWODOWE BLIŻEJ RYNKU PRACY 2”, prowadzonym przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu wzięło udział 10 szkół, w tym Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku.

Celem konkursu było:
rozwijanie zainteresowań, wspieranie uzdolnień i własnej inicjatywy uczniów,
inspirowanie młodzieży do działań kreatywnych,
rozwijanie u młodzieży umiejętności poszukiwania informacji i podejmowania na ich podstawie decyzji dotyczących ich rozwoju osobistego,
rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informatyczną

Tematyka konkursu dotyczyła promowanie własnej osoby.

Do konkursu z naszej szkoły przystąpiły uczennice klasy 1 TE: Natalia Drozd, Karolina Kicler, Patrycja Roskosz i Dominika Zięba.

W wyniku zakończonego etapu szkolnego tego konkursu, Natalia Drozd i Patrycja Roskosz zostały zakwalifikowane do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 6 czerwca 2017 r. w siedzibie Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu.

Kilka migawek z lekcji wf

8.06. 2017 zajęliśmy II miejsce w międzyklasowych rozgrywkach w piłkę nożną

           
  2017-06-23 Uroczyste zakończenie roku szkolnego.      
5 2017-05-25 udział w wycieczce klasowej w Energylandii w Zatorze.      
6 2017-05-24 udział psychologa w zajęciach godziny wychowawczej      
7 2017-03-29 Udział w Międzynarodowym turnieju w Kinn-Balla w Albrechticach      
8 2017-03-21 rozmowa z psychologiem z poradni psychologiczno-pedagogicznbej w prawie umówienia na spotkanie klasowe w celu przeprowadzenia zajęć na godz wych.      
9 2017-03-21 udział klasy w Dniach Otwartych Szkoły.      
10 2017-03-08 Klasowy Dzień Kobiet      
  2016-12-06
  Mikołajki klasowe.
     
  2016-11-10  udział w apelu z okazji Święta Niepodległości      
  2016-09-29
Obchody Dnia Chłopaka w klasie.
     
  2016-09-22 wycieczka klasowa integracyjna.      
 
2016-09-01
   Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
     
           

Rok szkolny 2017/2018

Klasa II TEG

Wychowawca klasy: Jarosław Sokołowski

Samorząd klasowy:

Przewodniczący: Wyród Magdalena

Z-ca przew.: Malik Katarzyna i Kicler Karolina

Skarbnik: Gruchmann Nadia i Drozd Natalia

Pomagaliśmy w organizacji rajdu pierwszaka

Dnia 29.09.2017 w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku po raz pierwszy odbyło się pasowanie na ucznia klasy pierwszej naszej szkoły połączone z rajdem. Celem organizacji rajdu była przede wszystkim dobra zabawa, integracja między klasowa oraz co najważniejsze- pełnoprawne zostanie uczniem ZSR .

Rajd integracyjny klas pierwszych uważamy za udany, wszyscy świetnie się bawili, lepiej poznali i przeżyli niezapomniane chwile. Takie wydarzenie na stałe wpisze się w kalendarz imprez szkolnych.

Tym, co nie byli oferujemy fotoreportaż:

Ognisko klasowe

Sportowy projekt norweski

Klasa II TEG a także inni chętni uczestniczą w zajęciach sportowych z projektu europejskiego. Podglądnijmy ich za pomocą aparatu fotograficznego…

Dzień Nauczyciela

Mieliśmy dużo radości sprawiając upominek naszemu Wychowawcy.

Lekcja biblioteczna

W słoneczny poniedziałek, 16.10.2017 klasa 2TEG z nauczycielką B. Maryszewską poszła bo Biblioteki Publicznej na lekcję o literaturze kryminalnej. Wykład prowadził pracownik biblioteki Łukasz Kluza

Matematyka od kuchni

6.11.12017  nasza szkołę odwiedzili uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Prudniku tzw. „jedynka”, którzy pod opieką p. Agnieszki Chudy i p. Joanny Grzegockiej oraz Nadii Gruchmann i Kasi Malik realizowali praktyczne zagadnienia projektu „Matematyka od kuchni”. Uczniowie siódmej klasy samodzielnie musieli wykonać CRÊPES SUZETTE – PŁONĄCE NALEŚNIKI Z SYROPEM POMARAŃCZOWYM. Ponadto poznali podstawowe metody carvingu – łabędź z jabłka czy kwiatek z pora i cebuli nie są im już obce.

Dzięki dla Kasi i Nadii, które wykazały się ogromną cierpliwością i wyrozumiałością dla przyszłych, być może, kucharzy

Ku spełnieniu marzeń

Dnia 14.11.2017 r. klasa 3 TG wraz z wychowawczynią Agnieszką Chudy i klasa 2a i 2 TG razem z Joanną Grzegocką uczestniczyli w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości organizowanym przez Agencję Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik. Uczniowie wzięli udział w spotkaniu autorskim z Arlettą Ziemian, absolwentką prawa, współtwórcą Browaru Stu Mostów we Wrocławiu oraz Andrzejem Wierzbickim, znanym fryzjerem-stylistą , współprowadzącym program telewizyjny „Ostre cięcie”. Oboje próbowali przekazać jak pasja, zaangażowanie i pokora pomagają w osiągnięciu sukcesów i spełnianiu swoich marzeń.

Warsztaty gastronomiczne

Kolejne warsztaty gastronomiczne za nami „Młodzi w kuchni tradycyjnej i regionalnej”. Na tapecie pstrąg i karp ze stawów w Niemodlinie- czyli święta tuż tuż. Przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa w Opolu oraz Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubrzy uczniowie klasy 2 TG wyczarowali niesamowite dania z ryb. Uczniom gratulujemy kreatywności, zaangażowania i chęci do pracy. Ogromne podziękowania dla KOWR i p. Agnieszki dzięki którym mogliśmy warsztaty zrealizować oraz dla Pań z KGW z Lubrzy za poświęcony czas oraz przekazanie tajników gastronomicznych.

Wymyśl projekt – wygraj staż – wywiad z Natalią Drozd, który ukazał się w lutym w Tygodniku Prudnickim

Natalia Drozd uczennica klasy 2 TE z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku zajęła I miejsce w kategorii szkół średnich w konkursie „Wymyśl projekt – wygraj staż”. Konkurs ogłoszony został przez Centrum Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej. Organizatorem  konkursu  był  Wspólny  Sekretariat  Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Celem konkursu było zwiększenie wiedzy na temat programu i funduszy unijnych wśród potencjalnych wnioskodawców. W dniach 5-6.12.2017r. miała miejsce międzynarodowa konferencja podsumowująca 10 lat przystąpienia Polski i Republiki Czeskiej do Układu z Schengen. Laureaci konkursu, w tej grupie Natalia, zostali na nią zaproszeni i tam otrzymali nagrody.

Natalio, w ostatnim czasie stałaś się sławna w naszej szkole i swoim środowisku za sprawą sukcesu w konkursie „Wymyśl projekt – wygraj staż”. Opowiedz jak doszło do Twego startu w tym projekcie i na czym on polegał?

Często biorę udział w konkursach. O tym konkretnym dowiedziałam się od p. Julii Sinkowskiej, mojej nauczycielki z przedmiotów zawodowych. Konkurs ten miał 3 osie priorytetowe bardzo zbliżone do moich pasji i zainteresowań, dlatego postanowiłam napisać projekt. Choć sama nie wierzyłam w swoje możliwości, miałam wokół siebie wspaniałych ludzi, którzy mnie wspierali. Mój projekt pt. „Szlak Śląskiej Arystokracji” obejmował drugą oś priorytetową: Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wpierania zatrudnienia. Do konkursu mogli się zgłosić uczniowie i studenci każdej szkoły średniej i wyższej w Polsce i Czechach, którzy ukończyli 15 lat, więc konkurencja była spora!

Czyli można powiedzieć, że temat konkursu był „skrojony na Twoją miarkę”, gdyż łączył Twoje zainteresowania z aktywnym poszukiwaniem swojego miejsca w dorosłym życiu. Wiem bowiem, że Ty nie tylko się uczysz, ale z pasją angażujesz się w życie zamku w Mosznej.

Tak, to prawda. Jestem przewodnikiem po zamku w Mosznej, a w wolnej chwili jako turystka wraz z moim chłopakiem zwiedzam różne zamki i pałace. Praca i moje zainteresowania pomogły mi w napisaniu projektu.

Co było główną nagrodą w konkursie, w którym startowałaś?

Nagrodą główną był płatny staż w Centrum Rozwoju Regionalnego w Ołomuńcu.

Staż w Ołomuńcu? A co z językiem czeskim?

Język czeski nie jest taki trudny i podobny do naszego języka. Wiele grup w sezonie przyjeżdża z naszej południowej granicy i potrafię się z nimi dogadać. Jestem otwarta na naukę nowego języka, a także na zwiedzanie miasta Ołomuńca. Byłam tam kilka lat temu, ale chętnie poznam miejsca, których wcześniej nie widziałam.

Jesteś jeszcze uczennicą, kiedy taki staż miałby się odbyć? Chyba na wakacjach?

Na pewno na wakacjach, ale dokładnego terminu jeszcze nie znam.

Wiem, że pasjonujesz się historią i pewnie w swoich marzeniach ożywiasz leżące często w ruinie zamki w naszym i nie tylko w naszym powiecie. Skąd ta pasja?

Historia jest bardzo ciekawa. Choć większość osób powiedziałoby, że jako przedmiot szkolny jest nudna, po co uczyć się o tym co było kiedyś. Moja pasja zrodziła się niedawno. Na zamku w Mosznej poznałam przewodnika – Piotra, który zaraził mnie swoim hobby i teraz razem podróżujemy, odkrywamy nowe fakty i miejsca. Zamek w Mosznej to magiczne miejsce, które łączy różne pasje i ludzi. Jest w nim coś wyjątkowego. Każdy może to „coś” znaleźć i w nim się zakochać.

Który z zamków fascynuje Cię najmocniej?

Zamek w Mosznej fascynuje mnie najbardziej. Zaraz po nim jest zamek w Pszczynie. Jest trochę dalej położony, bo w województwie śląskim. Zwiedzałam go w lipcu razem z Piotrkiem, a w grudniu byłam tam na koncercie świątecznym. Ile bym dała, żeby znowu być w tym miejscu… Razem z Piotrkiem chcemy pojechać do Wenecji i Neuschwanstein. W Wenecji ludzie bogacili się na handlu chcąc zbudować pałac i go ozdobić. Jest tam wszystko, do czego kultura dążyła: wspaniała architektura i zbiory sztuki – to, co dla turystów najlepsze. Natomiast Neuschwanstein jest to pałac najczęściej odwiedzany w Europie. Jego styl był inspiracją dla architektów w przełomie XIX i XX wieku, np. dla twórców budowli w Mosznej.

Uczysz się w klasie ekonomicznej. Myślisz, że z punktu widzenia ekonomisty opłacałoby się odrestaurować te zamczyska, podarować im nowe życie?

Moim zdaniem jeśli znajdą się osoby z pasją, będą miały dobry pomysł to jak najbardziej jestem na tak. Wiele obiektów zostało wyremontowanych. Nie daleko mnie jest Pałac w Większycach, działa on jako restauracja. Właściciele musieli wiele pieniędzy i czasu włożyć, żeby oczyścić wszystkie pomieszczenia, ale zrobili to. Wraz z moim chłopakiem podziwialiśmy te wszystkie komnaty. Na dobrej drodze również jest Pałac w Dobrej.

Natalko wyraźnie żyjesz sprawami naszej Małej Ojczyzny. Czy można Cię nazwać „lokalną patriotką”?

Tak, to mnie zajmuje, ale na miano „lokalnej patriotki” trzeba sobie zasłużyć zarówno postawą jak i czynami. Czuję się bardzo związana z Opolszczyzną, jednak zdaję sobie sprawę, że muszę zdobyć jeszcze dużo wiedzy i wiele dla niej zrobić.

Zapewne po szkole podejmiesz dalszą naukę na wyższej uczelni. Jakie są Twoje plany na przyszłość?

Zawód, którego się uczę – technik ekonomista, jest interesujący i być może będę kontynuowała naukę w tym kierunku, ponieważ wiedza tam zdobyta może mi pomóc w realizacji moich pasji.

A zatem życzę powodzenia w dalszej nauce i kolejnych konkursach. Dziękuję za rozmowę.

Wycieczka do Berlina

W dniach 6-8 marca uczennice klasy 2 TE : Natalia Drozd, Karolina Kicler, Wiktoria Zwadło, Angelika Podgórni i uczeń klasy 4 TE : Rafał Stańczyk wraz z opiekunem Agnieszką Chudy brali udział w wycieczce do Niemiec. Wycieczka była zorganizowana w ramach projektu ” Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2″ , której głównymi atrakcjami było zwiedzanie Poczdamu, Berlina i udział w Międzynarodowych Targach turystyczno – gastronomicznych ITB BERLIN 2018.

Niestandardowa lekcja wychowania fizycznego

16 maja 2018 uczennice klas III TG i II TE z nauczycielem Jarosławem Sokołowskim uczestniczyły w wycieczce rowerowej.

Benia podziwia Bieszczady!

Bernadka Mielnik uczestniczy w obozie naukowym! Przysłała nam kilka fotek!

Kulinarne inspiracje o smaku truskawkowym

Rok szkolny 2018/2019

Wychowawca: mgr Ewa Józefowiak

Przewodnicząca: Drozd Natalia
Skarbnik: Kicler Karolina

Zastępca przewodniczącej: Malik Katarzyna

Obiadowe smaki

Tym razem na zajęciach gastronomicznych grochówka, zupa krem z pora, zupa krem z groszku, zapiekanki pod beszamelem i rolady wołowe z sosem pieczeniowym. Same pychotki!

Rok szkolny 2019/2020

Klasa IV TEG

Wychowawca klasy: Ewa Józefowiak

Samorząd klasowy:

Przewodniczący: Drozd Natalia

Z-ca przew.: Gruchmann Nadia

Skarbnik: Kicler Karolina, Blak Pola

Ekonomiczne Gry Uliczne

Zdarte podeszwy butów, pot na skroniach, cenne nagrody i wielkie uśmiechy. Tak było w Prudniku 1 października podczas Ekonomicznych Gier Ulicznych, organizowanych przez Oddział Okręgowy NBP w Opolu. Do udziału zaproszono uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było dotrzeć do miejsc, których zdjęcia otrzymali oraz rozwiązać zadania z ekonomii i przedsiębiorczości. W Ekonomicznych Grach Ulicznych z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku wzięły udział dwie drużyny z klasy 4 TEG:

Drużyna „Problem” (Sandra Chojnacka- lider, Agnieszka Zagawa, Aleksandra Hawryluk, Angelika Podgórni)

Drużyna „Śpiochy” (Patrycja Roskosz- lider, Magdalena Wyród, Kacper Głowacz, Karolina Masłowska)

W wyniku zmagań drużyna „Śpiochy” zajęła 2 miejsce, a drużyna ” Problem” uzyskała miejsce tuż za podium. Opiekunem drużyn była p. Julia Sinkowska

Serdecznie gratulujemy!!!

Poznaj swoje prawa w pracy

Uczennice klasy 4 TE: Angelika Podgórni i Agnieszka Zagawa zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego ogólnopolskiego konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”. Opiekunowie uczennic to Pani Julia Sinkowska i Pan Czesław Kałuża